Sklenice vody – jak, kdy a proč

Pití vody ve správném čase maximalizuje funkčnost lidského těla.

2 sklenice vody hned po probuzení podporují funkci vnitřních orgánů.
1 sklenice 30 minut před jídlem prospívá zažívání.
1 sklenice vody před koupelí snižuje krevní tlak.
1 sklenice vody před spaním předchází krvácení do mozku a počas spánku často se vyskytujícímu srdcovému kolapsu.

 

Lékaři doporučují pít teplou vodu ráno a v dopoledních hodinách, protože prokazatelně snižuje aktivitu volných radikálů, které atakují naše tělo,“ vysvětluje pro Medical DailyStella Metsovas, odborná poradkyně v oblasti zdravé výživy. Dále doporučuje, abychom už 20 minut před jídlem a během něho nepili vůbec žádné tekutiny.

Rychlejší trávení

Představte si, že si dáte teplé jídlo, které během cesty do žaludku začne chladnout. Tuk, který je obsažený v potravě vám tak během putování trávicím traktem snadno ulpí na stěnách žaludku či ve střevech. Představte si, že byste jej ještě zapíjeli nápojem s ledem. Dokonale by se vám utvořil špunt, který by způsobil nemalé problémy.

Trávení můžete podpořit tím, že 15 minut po jídle vypijete sklenku teplé a průzračné tekutiny, která tukům nedovolí, aby se usadily. Navíc pomáhá při vstřebávání všech potřebných minerálů a vitaminů, které umí organismus využít pro své potřeby.

Boj se zácpou

Špatný způsob stravování, málo pohybu, drastické diety, stres, nedostatečný pitný režim. Kvůli těmto důvodům se ze střev stanou lenoši, kteří nebudou chtít spolupracovat a vás čeká nepříjemné trápení. Nadýmání, hemeroidy, zácpa, křeče v břiše.

Sklenice teplé vody ráno na lačný žaludek pomůže zlepšit funkci střev a naučí je správně pracovat. Už za týden budete chodit na toaletu pravidelně a nebudete se cítit jako nafouklý balón.

Lék na bolest

Přírodní a domácí lék na bolest? Opět je to teplá čirá tekutina. Pravidelné popíjení zmírňuje migrénu či bolesti břicha při menstruaci. Teplo má uklidňující účinky. Pomáhá prokrvovat, a tím uvolňuje celé břišní svalstvo a křeče v orgánech.

Nejlepší dieta

Sklenice hned po probuzení vám pomůže nastartovat metabolismus, a tím podpoří celý proces hubnutí. A jak je to možné? Jednoduše, zvýší se teplota organismu a umožní takspalovat více kalorií. Čímž se zároveň postará o pročištění střev, ledvin a celých močových cest.

Nejlepší je přidat ještě šťávu z čerstvého citronu, která prolomí tukové tkáně, sníží aktivitu volných radikálů a zbaví vás pocitu hladu,“ dodává Stella Metsovas.

Zlepšuje krevní oběh

Teplá voda vyplavuje toxiny z oběhového systému, čímž zlepší prokrvení celého těla. Už za několik dnů uvidíte, že se budete cítit uvolněněji a získáte více energie, kterou potřebujete každý den při práci, péči o domácnost a děti nebo při cvičení.

Zastavuje předčasné stárnutí

Předčasné stárnutí, nejhorší noční můra všech žen! Přítomnost škodlivin v těle může vést k rychlejšímu stárnutí pokožky. Teplou vodou celý organismus pročistíte a zvýšíte kožním buňkám jejich elasticitu. Nejen, že se budete cítit lépe, ale určitě poznáte, že i skvěle vypadáte.

Mnoho žen se potýká s hormonálními změnami, které se projevují nejen náladovostí, ale často i zhoršením pleti. Naordinujte si jednu sklenici denně a uvidíte, že se vám pokožka znatelně vylepší.

Doporučený pitný režim:

  • před jídly vypít minimálně 3 dcl vody, ideálně v rozmezí 15 – 30 minut před jídly
  • pít až 1 – 2 hodiny po jídle
  • větší množství pokud možno vypijte dopoledne, kdy tělo nejvíce vylučuje odpadní látky
  • množství vypité vody před jídlem a při jídle korigujte tak, abyste pokud možno do dvou hodin (každopádně do jedné hodiny) po jídle nepocítili žízeň
  • v létě vypité množství vody úměrně navyšte

Ideální pro čištění těla je přemrzlá voda.
Nejjednodušší je použit plastovou láhev (kovové nádoby nejsou vhodné), nalít do ní vodu, případně použít kupovanou vodu – desetinu obsahu vylít (voda mražením zvětšuje svůj objem), plast zmáčkněte dole i nahoře vytlačte vzduch z láhve a uzavřete. Nechte zmrznout do 2/3 – 3/4 obsahu, přičemž nezmrzlou část vylejte – v této části se nachází většina solí. Pokud zmrzne celý obsah, necháme částečně rozmrznout a opět cca 1/4 vylijeme. Dále necháme obsah v láhvi postupně roztávat a tuto vodu pijeme. Pijte před snídaní 2 dcl, přes den cca 0,5 litru a večer klidně i 1 litr. Její hlavní vnitrobuněčný čistící efekt totiž probíhá zejména v nočním klidu, kdy je dost času na zvýšení rozpustnosti vody zmenšováním molekulárních shluků teplem v buňkách, rozpouštění solí a likvidaci organických aniontů v játrech nezatížených stresovými hormony. Postačuje 1 litr za den.

Rozmrzlou vodu je vhodné nalévat do vyšších sklenic, protože ve sklenici mohou viditelně sedimentovat koloidní částice, což lze kontrolovat pohledem a tak můžeme upíjet jen vodu opticky čistou.

Obsahuje-li Vámi použitá voda příliš vysoké množství solí a nečistot, lze rozpuštěnou a zteplalou vodu po jednodenním stání, při kterém vysedimentují sražené koloidy na dně, opět zmrazit a tak dvoustupňově čistit. Prakticky toto můžeme zopakovat vícekrát.

Je důležité, aby v rozmrzlé vodě vždy plaval led, který svojí nízkou teplotou udržuje tolik potřebnou vysokoshlukovost molekul vody. Jakmile se i ten poslední kousek ledu rozpustí, vodu můžeme použít při přípravě čajů, kávy, polévek. Budou chutnější.

Uvádí se, že jeden vypitý litr takto připravené vysokoshlukové vody umožní vyloučení až 3 g buněčných solí, které jsou hlavní příčinou stárnutí organismu.

Podle některých autorů je rozmrazená voda všelék. Nejčastěji se uvádí, že snižuje chuť k jídlu, normalizuje hladinu cukru, zlepšuje krevní oběh po trombózách dolních končetin, ulehčuje léčení křečových žil a jejich zánětů, obnovuje potenci u mužů, lépe pracuje mozek, zlepšuje se funkčnost jater a ledvin, zlepšuje akné a krevní tlak. Dochází k celkové harmonizaci funkcí orgánů těla, zlepšuje se nálada.

Jak to funguje?

Molekuly vody tvoří kompaktní shluky o počtu molekul n. Je-li n řádově v jednotkách, jedná se o plyn. Je-li n řádově v desítkách, jedná se o teplou až horkou vodu s vysokou rozpustností, protože velká rozpustnost horké vody je dána malými shluky molekul vody, mezi kterými je mnoho mezer, kam se vejdou velká množství iontů solí a rozpustných látek.

Voda studená má řádově n o velikosti stovek a její schopnost rozpouštět je výrazně menší než u teplé vody, ale zmrzlá tající voda má řádově n velikosti tisíců a více a její rozpouštěcí schopnost je minimální. Prostě se mezi obrovské shluky molekul vody již nic dalšího v podstatě nevejde. Proto je taková voda velice čistá a blíží se čistotou vodě destilované.

Destilovaná voda má však n velice malé a její rozpustnost je značná. Pít destilovanou vodu může znamenat značné poškození organizmu.

Voda z ledu má jinou skladbu než běžná – mnohem lépe prochází přes buněčné membrány a tím se dostává snáz dovnitř buňky a ve větším množství. Následně rychleji proplachuje a vylučuje škodlivé usazeniny. „Buňky je nutno vyčistit. Jak do nich ale propašovat potřebnou vodu v takové podobě, aby uvnitř mohla ještě něco rozpouštět? Aby cestou do buňky rozpouštěla balastu co nejméně a v buňce zase co nejvíce a to ještě pozvolna? To umí jedině čerstvě roztátá voda z ledu a sněhu,” – Břetislav Nový v knize Jak bych se opravil 2 – Kniha pro moudré a blbé.

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..